Csővezeték-ütemezési táblázat: Sch20 / Sch40 / Sch80 / Sch160

A csőtáblázat (rövidítve Sch) az az alapvető szabvány, amely meghatározza a csőfal vastagságát, a nyomástartó képességét és az üzemi feltételeket. A táblázat falvastagsági értéket vagy nyomásbesorolást jelent? Hogyan felel meg a milliméteres falvastagságnak?

Az általános ASTM csőspecifikációk alapján ez a cikk közérthetően ismerteti a négy fő ütemterv szerinti csőminőség különbségeit, paraméterjellemzőit, alkalmazási forgatókönyveit és kiválasztási elveit.

A53 Sch40 cinkbevonatú kerek acélcső
A53 Sch40 cinkbevonatú kerek acélcső
76.1 mm-es külső átmérőjű, 2.5 hüvelykes HDG kerek csőgyár
76.1 mm külső átmérőjű, 2.5 hüvelykes keményfém kerek cső

1. Mi az a menetrend (Sch)?

A jegyzék (Sch) az amerikai szabványok szerinti falvastagság-sorozatjelölés, amelyet az ASME B36.10 (szénacél cső) és az ASME B36.19 (rozsdamentes acél cső) határoz meg . Ez nem egy rögzített falvastagsági érték, hanem egy falvastagsági osztálykód.

Fontos tudnivalók:

  • Ugyanazon Sch-szám esetén a nagyobb névleges csőméret vastagabb falvastagságot jelent.
  • Azonos csőméret esetén a nagyobb Sch-szám vastagabb falvastagságot jelent.
  • Adott névleges méretnél: az Sch értékének növekedésével a falvastagság növekszik, a belső átmérő csökken, és a nyomástartó képesség nő.

Egyéb gyakori osztályok közé tartozik a Sch5, Sch10, Sch30, Sch60, Sch120, SchXXS stb.

4 hüvelykes 40-es acélcső szállító
4 hüvelykes 40-es acélcső szállító
80-as ütemtervű Gi cső 2.5 hüvelyk 5 hüvelyk
80-as ütemtervű Gi cső 2.5 hüvelyk 5 hüvelyk

2. Sch20 / Sch40 / Sch80 / Sch160 referencia táblázat

Az alábbi táblázat a varrat nélküli és hegesztett szénacél csövek gyakori méreteit mutatja (mértékegység: mm). A külső átmérő megfelel az ASME B36.10 szabványnak.

NPSDNODSch20 falSch40 falSch80 falSch160 fal
1 / 2 "1521.3-2.773.734.78
3 / 4 "2026.7-2.873.915.56
1 "2533.4-3.384.556.35
1 1/4 hüvelyk3242.2-3.564.856.35
1 1/2 hüvelyk4048.3-3.685.087.14
2 "5060.3-3.915.548.74
2 1/2 hüvelyk6573.0-5.167.019.53
3 "8088.9-5.497.6211.13
4 "100114.3-6.028.5613.49
5 "125141.3-6.559.5315.88
6 "150168.3-7.1110.9718.26
8 "200219.16.358.1812.7023.01
10 "250273.16.359.2715.0928.58
12 "300323.96.3510.3117.4833.32
14 "350355.67.9211.1319.0535.71
16 "400406.47.9212.7021.4440.49
18 "450457.27.9214.2723.8345.24
20 "500508.09.5315.0926.1950.01
24 "600609.69.5317.4830.9659.54

Megjegyzés: A kis furatméretek (≤6 hüvelyk) általában nem rendelkeznek Sch20-as mérettel. Bizonyos Sch160-as méretek esetében lásd a hivatalos ASME B36.10 szabvány szövegét.

2''-os 40-es szelvényű csőszállító
2”-os 40-es szelvényű csőszállító
Sch80 horganyzott hegesztett acélcső szállító
Sch80 horganyzott hegesztett acélcső szállító

A közös ütemterv szerinti osztályzatok összehasonlítása

ÜtemtervFalvastagság MeghatározásNyomás értékelésÜzemi hőmérséklet
Sch10Extra könnyű falAlacsony nyomásKörnyező
Sch20Könnyű falAlacsony nyomásKörnyező
Sch30Közepesen világos falAlacsony-közepes nyomásKörnyező
Sch40Standard falAlacsony-közepes nyomásKörnyezeti/enyhe közeghőmérséklet
Sch60Közepesen nehéz falKözepes nyomásKözepes hőmérséklet
Sch80Nehéz falKözepesen magas nyomásKözepes hőmérséklet
Sch120Nagy teherbírású vastag falúMagas nyomásúMagas hőmérsékletű
Sch160Extra erős falExtra magas nyomásMagas hőmérsékletű

SS cső: Sch5S / Sch10S / Sch40S / Sch80S referencia táblázat

NPSDNODSch5SSch10SSch40SSch80S
1 / 8 "610.31.241.732.413.15
1 / 4 "813.71.241.732.413.02
3 / 8 "1017.11.241.732.313.20
1 / 2 "1521.31.652.112.773.73
3 / 4 "2026.71.652.112.873.91
1 "2533.41.652.773.384.55
1 1/4 hüvelyk3242.21.652.773.564.85
1 1/2 hüvelyk4048.31.652.773.685.08
2 "5060.31.652.773.915.54
2 1/2 hüvelyk6573.02.113.055.167.01
3 "8088.92.113.055.497.62
4 "100114.32.113.056.028.56
5 "125141.32.773.406.559.53
6 "150168.32.773.407.1110.97
8 "200219.12.773.768.1812.70
10 "250273.13.404.199.2715.09
12 "300323.93.964.5710.3117.48
14 "350355.63.964.7811.1319.05
16 "400406.44.194.7812.7021.44
18 "450457.24.194.7814.2723.83
20 "500508.04.785.5415.0926.19
24 "600609.65.546.3517.4830.96
Falvastagság-vizsgálat
Falvastagság-vizsgálat
304 SCH40 1 hüvelykes rozsdamentes cső
304 SCH80 1 hüvelykes rozsdamentes cső

Főbb különbségek: Szénacél Sch vs. rozsdamentes acél SchS

A rozsdamentes acélcső szabványokhoz egy „S” utótagot adunk hozzá (Sch40S, Sch80S). Az „S” a rozsdamentes acélt jelenti, hogy megkülönböztesse az azonos jegyzékszámú szénacél csövektől.

Főbb különbségek:

  • Az Sch10S vékonyabb, mint az Sch10 szénacél. Pl. 2 hüvelykes cső esetén: Sch10 szénacél = 3.91 mm; Sch10S rozsdamentes acél = 2.77 mm.
  • Néhány méretben az Sch40S és a Sch40 szénacél cső falvastagsága azonos, pl. egy 2 hüvelykes cső falvastagsága 3.91 mm. 3 hüvelyktől és afelett eltérés lép fel.
  • Az Sch80S általában vékonyabb, mint a szénacél Sch80. Egyes méretek megegyeznek (6 hüvelykes cső, mindkettő 10.97 mm), míg 8 hüvelyktől felfelé látható rések jelennek meg.
  • A rozsdamentes acélcsövekhez NEM használhatók Sch20, Sch30, Sch60, Sch120, Sch160 acélok – ezek kizárólag szénacélból készült minőségek. A rozsdamentes acélokhoz általában Sch5S, Sch10S, Sch40S, Sch80S, valamint nehezebb Sch160S vagy XXS anyagokat használnak.
3 hüvelykes DN80 Sch 40 tűzihorganyzott acélcső
3 hüvelykes DN80 Sch 40 tűzihorganyzott acélcső
Külső átmérő újbóli mérése kötegelés után
Állványzatcső-szállító építőanyagokhoz

3. Hogyan lehet a menetrendszámot milliméteres falvastagságra átváltani?

Sok vevő közvetlenül milliméterben adja meg a falvastagságot, míg a külkereskedelmi megkeresések gyakran csak a jegyzékszámokat tartalmazzák. Kövesse az alábbi munkafolyamatot:

  1. Erősítse meg a névleges csőméretet (NPS vagy DN).
  2. Keresse ki az adott jegyzékhez tartozó falvastagságot (mm) a fenti táblázatokban.
  3. Rozsdamentes acélcsövek esetében lásd az ASME B36.19 szabványt; a Sch40 / Sch80 falvastagságok eltérnek a szénacélétól.

Példák

  • 2″ Sch40 → Külső átmérő 60.3 mm, falvastagság 3.91 mm
  • 6″ Sch80 → Külső átmérő 168.3 mm, falvastagság 10.97 mm
  • 12″ Sch20 → Külső átmérő 323.9 mm, falvastagság 6.35 mm
Vékony falú, varrat nélküli, lágyacél csőköteg
Vékony falú, varrat nélküli, lágyacél csőköteg
ASTM A106 A53 B osztályú Sch40 melegen hengerelt MS cső
ASTM A106 A53 B osztályú Sch40 melegen hengerelt MS cső

4. Gyakori tévhitek

❌ 1. tévhit:

„Az Sch40 4 mm falvastagságnak felel meg.” Hamis. Az Sch40 falvastagsága mérettől függően drasztikusan változik: 3.91 mm 2 hüvelyknél, egészen 10.31 mm-ig 12 hüvelyknél.

❌ 2. tévhit:

„A magasabb Sch-szám mindig magasabb nyomásállóságot jelent.” Részben igaz. A magasabb Sch-szám vastagabb falat és általában nagyobb nyomáskapacitást eredményez, de a ténylegesen megengedhető nyomás az anyagtól, a hőmérséklettől és a korróziós tűréshatártól is függ.

❌ 3. tévhit:

„Az Sch20 és az Sch10 hasonlóak.” Különböző minőségekről van szó. Az Sch10 vékonyabb, mint az Sch20. A kis méretű csövek általában kihagyják az Sch20-at, és közvetlenül az Sch40-nél kezdődnek.

❌ 4. tévhit:

„A falvastagsági ütemterv értékei minden anyagra érvényesek.” Hamis. A szénacél az ASME B36.10 szabvány szerint; a rozsdamentes acél az ASME B36.19 szabvány szerint. Sok méret eltérő.

Összetételelemzés és méretmérés
Összetételelemzés és méretmérés
Fekete vascsövek teljes méretben kaphatók
Fekete vascsövek teljes méretben kaphatók

5. Milyen információkat kell megerősíteni a csőbeszerzéshez?

A „2 hüvelykes Sch40 cső” megadása önmagában nem elegendő. A pontos szállítói árajánlatokért erősítse meg a következőket:

  1. Anyag: szénacél, galvanizált, rozsdamentes acél?
  2. Szabvány: ASTM A106, API 5L, ASTM A53?
  3. Hossz: fix 6 m vagy véletlenszerű hosszúságok?
  4. Felület kidolgozása: fekete cső, horganyzott, 3PE-bevonatú?
  5. Mennyiség: méterben vagy darabban?

A teljesebb specifikációk pontosabb árajánlatokhoz és kiszámítható átfutási időkhöz vezetnek.

6. Gyorstalpaló szabályok

  • A jegyzék egy minőségjelölés, NEM egy fix falvastagsági érték.
  • Azonos névleges méret: magasabb Sch → vastagabb fal.
  • Ugyanaz az Sch-szám: nagyobb csőméret → vastagabb fal.
  • Először ellenőrizze a névleges méretet; a falvastagságot keresse ki a szabványos táblázatokból.
Minőségellenőrzésünk és raktárkészletünk
Minőségellenőrzésünk és raktárkészletünk

7. összefoglalás

  • Sch10 / Sch20 / Sch30: alacsony nyomású polgári célú és nagy átmérőjű alacsony nyomású csővezetékek.
  • Sch40: világszerte elfogadott szabványos falminőség.
  • Sch60 / Sch80: általános ipari közepes és közepes-nagynyomású alkalmazások.
  • Sch120 / Sch160: nagy teherbírású projektek magas hőmérsékletű és nagynyomású üzemhez.

A falvastagságot a technológiai közeg, az üzemi nyomás és a hőmérséklet szerint kell kiválasztani. A biztonság és a beszerzési költségek egyensúlyban tartása kritikus fontosságú a csővezetékek külkereskedelmi munkái és a mérnöki tervezés során.

WhatsApp nekünk
Lapozzon a lap tetejére